Szklarnia- co warto wiedzieć?

Uprawa własnych produktów w szklarni jest niezwykle satysfakcjonującym i przyjemnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale jak w przypadku każdego hobby, które wymaga pewnego stopnia umiejętności i wiedzy, kombinacja tych dwóch rzeczy jest dość istotna. Nawet w przypadku uprawy najbardziej odpornych gatunków roślin, istnieje wiele zmiennych, które mogą wpłynąć na tempo wzrostu i sukces plonów.

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą szklarniową, może być ciężko opanować wszystko do perfekcji w. Chociaż metoda prób i błędów jest ważną częścią procesu nauki, te 5 wskazówek da początkującym szklarniowcom sporą przewagę.

Sadzenie w szklarni, od czego zacząć?

Jedną z największych zalet posiadania szklarni jest możliwość wydłużenia sezonu wegetacyjnego, wczesne rozpoczęcie uprawy wiosną i latem, a nawet uprawa niektórych warzyw przez cały rok. Nasz przewodnik po uprawie daje ci dobry wgląd w to, co powinno być zasadzone kiedy, ale zanim zaczniesz planować swój harmonogram uprawy, ważne jest, abyś zaopatrzył się w niezbędne materiały do rozpoczęcia uprawy nasion, które będą potrzebne do uzyskania udanych plonów. Jako minimum, powinieneś zainwestować w:

  • pojemniki,
  • sterylną glebę (bardzo ważny aspekt zmniejszający ryzyko pojawienia się chorób),
  • nawóz,
  • wodę.

Zalecane jest również zainwestowanie w źródła ciepła, aby ułatwić rozmnażanie nasion na początku sezonu, gdy temperatury są niższe. Mata grzewcza jest niedrogim i łatwym sposobem na ogrzanie nasion w szklarni i pobudzenie ich do wzrostu, ale istnieją też inne metody.

Szklarnia a źródła światła

Podczas późnej wiosny i lata, każda szklarnia powinna mieć wystarczającą ilość naturalnego światła dla roślin, ale jeśli chcesz uprawiać późną jesienią i zimą, dodatkowy system oświetlenia jest koniecznością, jeśli chcesz mieć zdrowe, silne rośliny.

Taśmy świetlówkowe o wysokiej wydajności i lampy LED należą do najpopularniejszych produktów oświetleniowych, ponieważ w przeciwieństwie do innych systemów oświetleniowych emitują światło o pełnym spektrum, są bardzo energooszczędne i mogą pokryć większą powierzchnię szklarni.

Szklarnia a ogrzewanie

Dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą szklarniową, zaleca się stosowanie grzałek elektrycznych, ponieważ są one łatwiejsze w instalacji, bardziej ekonomiczne i mają szerszy zakres zastosowań. Mała grzałka 120 V zazwyczaj ogrzeje małą szklarnię, chociaż większe szklarnie będą potrzebowały grzałki 240 V, kontrolowanej przez niezawodny, wodoodporny termostat.

Wentylacja szklarni

Sezonowość odgrywa ogromną rolę w wentylacji szklarni każdego rozmiaru. Latem, prądy konwekcyjne tworzone przez naturalne ciepło są więcej niż wystarczające do utrzymania dobrej cyrkulacji. Utrzymując otwarte zarówno otwory ścienne jak i dachowe w lecie, chłodne powietrze będzie wciągane przez ściany, podczas gdy gorące powietrze będzie wydostawać się przez dach, zapewniając stały dopływ świeżego powietrza.

W zimie jednak utrzymanie cyrkulacji powietrza i zapobieganie rozwojowi pleśni może być trudniejsze. Upewnienie się, że gleba nie jest nadmiernie podlewana będzie bardzo przydatne. Wielu hodowców szklarni utrzymać oscylacyjny wentylator działa przez większość zimniejszych miesięcy.

Podlewanie roślin w szklarni

Jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez nowych hodowców jest podlewanie roślin według ustalonego harmonogramu. Wiele zmiennych dyktuje, kiedy rośliny potrzebują podlewania, z temperaturą, wilgotnością i fazą wzrostu samych roślin mających ogromny wpływ na to, ile wody jest potrzebne.

Podczas gdy w środku zimy wystarczy podlewać ławkę nasienną co 10 dni, w lecie częstotliwość podlewania będzie większa. Najlepszym sposobem na sprawdzenie, kiedy należy podlać rośliny, jest pomiar wilgotności gleby, albo przy użyciu specjalnych mierników wilgotności, albo za pomocą wzroku i dotyku.

Więcej porad ogrodniczych znajdziesz na https://zasadz.pl/.

Poprzedni artykułJak używać depilatora laserowego w domu?
Następny artykułJak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed zimą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj