Stan deweloperski mieszkania – co to znaczy?

Stan deweloperski mieszkania, co to znaczy?

Niejednokrotnie przeglądając oferty mieszkań można napotkać termin „stan deweloperski”. Dla osób, które zaczynają swoją przygodę z branżą nieruchomości słowa te mogą rodzić wiele pytań. Warto mieć więc świadomość co się kryje za tym określeniem i na co w rezultacie się decydujemy, aby nasz wybór okazał się tym najrozsądniejszym i w przyszłości nie nastręczył dodatkowych problemów.

Trzeba jednak na samym wstępie zaznaczyć, że nie istnieje żadna konkretna definicja stanu deweloperskiego. Może to być jak najbardziej dezorientujące. Wobec tego z czym mamy do czynienia? Jest to zależne od samego dewelopera. To właśnie on określa w umowie z czym będzie wiązał się stan mieszkania, które planujemy zakupić. Z uwagi na bardzo duży subiektywizm tego działania, należy bezwzględnie pamiętać o tym by dokładnie zapoznać się umową.

Co się ukrywa pod słowami „stan deweloperski”?

Etykieta „stan deweloperski” bardzo często kryje za sobą surowe mieszkanie, które jest gotowe do prac wykończeniowych. Mieszkanie takie powinno więc zawierać drzwi wejściowe, okna oraz parapety, grzejniki, otynkowane ściany przygotowane do malowania, wylewkę podłogową, płytki na balkonie/tarasie, a także instalacje (wodno-kanalizacyjną, grzewczą, elektryczną i wentylacyjną). Warto zwrócić też uwagę na obecność gniazdek elektrycznych.

Stan ten jednak zawsze może różnić się w zależności od tego jaką ofertę proponuje dany deweloper. Niekiedy możemy się spotkać z podwyższonymi warunkami stanu deweloperskiego, który w praktyce oznacza, że stan mieszkania waha się między wykończonym, a niewykończonym. Istnieje również możliwość podjęcia negocjacji z deweloperem co w efekcie może prowadzić do ustalenia indywidualnych warunków dotyczących m.in. ogrodzenia czy elewacji.

Wybór mieszkania w stanie deweloperskim będzie się wiązał nie tylko z problemem umeblowania, ale także montażem drzwi oraz podłóg. Przygotujmy się przy tym na instalowanie sprzętów AGD, czy wyłożeniem kafelek i paneli.

Stan deweloperski – na co wtedy zwracać uwagę?

Decydując się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, musimy liczyć się oczywiście z koniecznością podjęcia działań wykańczających. Zanim jednak podpiszemy umowę warto dokładniej wybadać sytuację.

Przede wszystkim należy zainteresować się tym jakie materiały zostały użyte do prac, które zobowiązał się wykonać deweloper. Jeżeli były to tańsze produkty, z tzw. niższej półki warto drugi raz przemyśleć swoją decyzję lub wynegocjować mniejszą cenę, licząc się przy tym z perspektywą remontu w przyszłości. Innym aspektem wymagającym naszej uwagi jest to w jaki sposób deweloper pozostawi ściany. Jest to o tyle ważne, ponieważ istnieje ogromna różnica między ścianą otynkowaną, a taką która jest już przygotowana do malowania (wyrównana gładzią i pokryta białą farbą). Ta druga opcja gwarantuje nam zaoszczędzenie czasu i wysiłku. Podobnie w przypadku posadzki – sprawdźmy więc jaki materiał został użyty do jej wykończenia. Zweryfikujmy także jakość okien i rodzaj balustrad oraz z czego wykonane są parapety. Ponadto, należy sprawdzić z jakimi grzejnikami mamy do czynienia.

Weryfikacji wymaga również okres ubezpieczenia jakim objęte jest mieszkanie. Przygotowując się do zakupu zaleca się także przygotowanie kosztorysu, który pomoże nam dostrzec jakim budżetem dysponujemy i z jakimi kosztami wykończenia mieszkania będzie się to wiązało. Dzięki temu uda się nam uniknąć nieprzyjemności związanych z kłopotami finansowymi i niepotrzebnymi nerwami. Ilość pieniędzy jakie postanowimy przeznaczyć na urządzenie mieszkania jest pozostaje indywidualną kwestią.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here