Podczas budowania domu jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiedniego projektu. Na rynku znajduje się do kupienia wiele projektów gotowych, jednak również istnieje możliwość wyboru projektu według własnych wytycznych. Projekt według własnych wytycznych jest adresowany do osób mających bardzo konkretne wymagania, jednak niestety trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania, wyższymi kosztami oraz często koniecznością wykonania poprawek. Natomiast projekt gotowy jest dostępny od ręki, zwykle po o wiele niższych cenach. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje na temat projektów domów gotowych i tych na własne życzenie.
Projekt domu gotowy – najważniejsze informacje
Przede wszystkim projektów gotowych na rynku dostępnych jest bardzo dużo. W katalogach można znaleźć zarówno domy energooszczędne, z drewna, z garażami czy też bez w bardzo wielu różnych stylach. W związku z taką różnorodnością gotowe projekty domów są bardzo popularne. Kolejną zaletą tego rodzaju projektów jest możliwość obejrzenia wizualizacji i zobaczenia jak może wyglądać dom po jego zbudowaniu. Dzięki temu można zapoznać się z dokładnymi rzeczywistymi wymiarami pomieszczeń. Czasami istnieje także możliwość kontaktu z osobami, które miały okazję realizować projekt według danego projektu. Warto także pamiętać, że gotowy projekt wcale nie oznacza braku możliwości dokonania zmian. W wielu przypadkach zmiany są nawet niezbędne, aby można było liczyć na możliwość jego zbudowania. Wiele firm zajmujących się sprzedażą gotowych projektów ma różne warianty konkretnego projektu. Może być to odbicie lustrzane, różne rodzaje technologii do zastosowania. Istnieje także szansa na wsparcie fachowców na każdym etapie. Zaletą gotowego projektu jest łatwość znalezienia ekipy do jego realizacji oraz pewność dokumentacji technicznej.
Z czym trzeba się liczyć wybierając gotowy projekt domu?
Trzeba pamiętać, że projekt gotowy wymaga adaptacji, co jest dodatkowym kosztem, który wynosi około 1200 – 1600 zł. Projekty gotowe są też bardzo powtarzalne, ale dzięki ich różnorodności i możliwości wprowadzania zmian trudno znaleźć 2 identyczne domy. To z kolei powiązane jest koniecznością zastosowania pewnych rozwiązań już na poziomie projektu.
Projekt indywidualny domu – zalety
Projekt indywidualny posiada szereg zalet. Przede wszystkim do najważniejszych zalet projektów indywidualnych należy zaliczyć możliwość ich dopasowania do działek o bardzo różnych kształtach np. bardzo wąskich, o grząskim gruncie czy też z dużymi spadkami. Indywidualny projekt to doskonały wybór w przypadku miejsc objętych ochroną konserwatorską czy też w okolicy parków narodowych. W takich miejscach zwykle projekt wykonany według indywidualnych wytycznych to jedyna opcja. Oczywiście projekt indywidualny można bez problemów dopasować do oczekiwań i mieć pełną kontrolę nad każdym etapem prac.
Wady projektów domów indywidualnych
Niestety projekty indywidualne mają także kilka wad, które trzeba rozważyć. Przede wszystkim mają długi czas realizacji oraz stosunkowo wysokie koszty ich przygotowania. Przy ich budowie trzeba pamiętać o znalezieniu doświadczonej ekipy budowlanej, ponieważ bardzo trudno tego rodzaju projekt zbudować w systemie gospodarczym. W takim przypadku trzeba pamiętać o ryzyku wystąpienia błędów. Taki projekt wymaga także sporej ilości pracy inwestora i architekta co sprawia, że koszty znowu idą w górę tak samo jak wydłuża się czas. Decydując się na projekt indywidualny, trzeba także pamiętać, że nie mamy konkretnego kosztorysu, podczas budowy domu mogą wystąpić różne problemy bądź też trudności z realizacją projektu.
Jak widać każdy z tych dwóch rodzajów projektów, ma swoje plusy i minusy. Przed wybraniem konkretnego rozwiązania trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw.