Projekt domu- czy warto wybrać projekt z piwnicą?

Nowo budowane domy coraz częściej są budowane bez piwnicy, a posiadają jedynie jedną lub dwie spiżarnie. Jeśli jednak jest już piwnica w naszym domu to często nie pełni ona rolę, do której została stworzona tylko mieści się w niej np. siłownia lub sala zabaw gdzie znajdziemy bilarda, czy stół do ping-ponga. Niestety istnieje pewna wada, która zniechęca ludzi do budowy piwnicy, a są to koszty, które mogą wtedy wzrosnąć nawet o 20,30%.

Zalety i wady posiadania piwnicy w domu

Piwnica może służyć za dodatkową powierzchnię, którą możemy dobrze wykorzystać. Przy niektórych pomysłach architektonicznych piwnice możemy wybudować tak, aby pełniła też funkcję garażu. Piwnice nie powinno się budować gdy dom znajduje się blisko wody, ponieważ będzie to dużo kosztować, gdyż trzeba ją zabezpieczyć przed powodzią. Zupełnie inna sytuacja jest w momencie gdy dom będzie mieścić się na pochyłej powierzchni o wysokości 1,5 m wtedy budowa piwnicy jest zalecana.  Problem przy budowie piwnicy występuje w momencie załatwiania formalności, gdyż piwnica, aby spełniała wymogi energooszczędności musi być przynajmniej w połowie ogrzewana, ponieważ nie dostaniemy wtedy pozwolenia na montaż paneli fotowoltaicznych. 

Koszty budowy piwnicy w domu jednorodzinnym

Ludzie mieszkający w mieszkaniu potwierdzą, że piwnica się przydaje, ponieważ roweru, rolek czy jakiś większych rzeczy nie będziemy trzymać w pokoju, gdyż zajmują one dużo miejsca, tak samo jest w przypadku domu, że gdy nie mamy piwnicy nie zawsze mamy gdzie co schować, gdyż z czasem zaczyna brakować nam miejsca. W tak zwanych domach socjalnych, czyli domach dla osób biedniejszych nie ma miejsca na piwnicę, dlatego też buduje się tam garaże metalowe lub piwnice, które mieszą się kilka metrów od domu. Niektórzy natomiast wykorzystują miejsce, które jest przeznaczone na piwnice na rury, które odprowadzają nieczystości do ścieków. Gdy decydujemy się na połączenie garażu z piwnicą to dochodzą nam koszty za budowę zjazdu. Szacuje się, że jeśli zjazd ma min 1,3 m to koszt budowy będzie wynosił 500 zł/m2. Jeśli jednak mamy do czynienia z terenem gdzie może dojść do powodzi koszty potrafią wzrosnąć nawet do 1tys/m2.  

Budowa piwnicy w domu jednorodzinnym, a kwestia techniczna

W praktyce wykonanie piwnicy to łatwizna. Beton zbrojony to materiał, który jest wykorzystywany do budowy ścian. Natomiast fundamenty buduje się około 40-50 cm w głąb ziemi. Gdy dom będzie budowany na wzgórzu, wzniesieniu to sprawa jest prosta. Problem jednak występuje gdy mamy do czynienia z płaskim terenem, gdzie musimy zadbać o więcej spraw, które wpłyną na koszt wykonania piwnicy. Możemy wtedy jednak pokusić w takiej sytuacji  na budowę domu z częściowym podpiwniczeniem. Jednak realizacja podpiwniczenia pod kontem technicznym nie jest prosta, ponieważ musimy tutaj wykonać fundamentowanie części budynku na ławach schodowych, które nie są łatwe w montażu i wymagają sporej wiedzy, pracy. 

Dom bez piwnicy, czy warto?

W dzisiejszych czas piwnica przestaje pełnić rolę izolacji. Z pomocą dostępnych technologii możemy zadbać o nią w zupełnie inny sposób, wykorzystują do tego szeroko dostępne materiały budowlane, które często są tańsze od piwnicy. Projekty domów z piwnicą przestają kojarzyć się z utratą ciepła czy wilgoci od gruntu. Piwnica sprawdza się też bardzo często jako pomieszczenie do składowania materiału na opał i w tym przypadku jej brak może doskwierać. Możemy ją też wykorzystywać do magazynowania rzeczy, które mamy zamiar wyrzucić, ale musimy poczekać na wywóz gabarytów. Wybór domu z piwnicą, bez jest to nasz dobrowolny wybór, który powinien być uzależniony od tego, do czego by nam była ona potrzebna i czy na pewno jej potrzebujemy.   

 

Poprzedni artykułPołączenie paneli z płytkami- czy da się to zrobić bez listwy?
Następny artykułMieszkanie w stylu loftowym- jaki dywan loftowy wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj