Połączenie paneli z płytkami- czy da się to zrobić bez listwy?

Współczesne wnętrza rządzą się swoimi prawami. Jednak jak łatwo zauważyć, coraz częściej stawia się na otwarte i współgrające ze sobą przestrzenie. Nikogo nie zdziwi więc już połączenie salonu z otwartą kuchnią. Jednak zwykle zarówno w kuchni jak i salonie planujemy inne posadzki. Salony zdominowane są przez panele, a kuchnie, ze względu na funkcjonalność, przez płytki. Jak zatem możemy połączyć płytki z panelami, by uzyskać zadowalający efekt wizualny? Jak zrobić to bez listwy?.

Jak łączyć płytki z panelami? Najważniejsze zasady

Jeśli chcemy uzyskać niezwykle efektowne, a przede wszystkim trwałe połączenie, w dodatku nie używając listwy, musimy zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami. Po pierwsze, należy zadbać o odpowiedni dobór materiałów na posadzki, a przede wszystkim uwzględnić, by miały one zbliżone klasy ścieralności. Chodzi o to, by obie posadzki, starzały się w tym samym tempie. Dzięki temu nikniemy kontrastu zużycia i zbyt szybkiej wymiany. Jeśli to możliwe, warto nawet wybrać panele o najwyższej klasie ścieralności, gdyż nie są one tak trwałe jak płytki. Kolejną istotną kwestią, jest zachowanie odpowiedniej kolejności prac. Jest to szczególnie istotne, jeśli łączymy płytki z panelami, bez wykorzystania listwy. Zawsze najpierw układajmy posadzkę, która jest trudniejsza w docinaniu- w tym wypadku będą to płytki. Po ich ułożeniu, możemy przystąpić do układania paneli, które z natury są łatwiejsze w obróbce. Pamiętajmy także, by oba tworzywa miały pasujący do siebie styl i kolorystykę. Zwykle pozytywnego wizerunku, nie budzą mocno dekoracyjne panele i minimalistyczne płytki, warto więc zachować umiar i klasę.

Jak łączyć panele z płytkami bez listwy – wykorzystaj korek

Jedną z coraz częściej wykorzystywanych metod łączenia paneli i płytek jest naturalny korek. Znajdziemy w sklepach nie tylko naturalny korek, ale także natryskowy korek w płynie. Jest to nic innego jak elastyczna masa z drobinkami korka. Jeśli zdecydujemy się na surowy, naturalny korek, łączenie będzie polegało na wciskaniu korka w szpary, pomiędzy płytkami i panelami. W tym celu oczywiście musimy dobrać odpowiednią grubość łącznika. Jeśli zaś zdecydujemy się na masę korkową, czyli korek w płynie, musimy wyposażyć się także w pneumatyczny pistolet. Wówczas za jego pomocą, jest możliwe wciśnięcie masy, w zagłębienie między posadzkami. Warto wykorzystać korek, gdyż odznacza się on nie tylko elastycznością, ale także dużą wytrzymałością. Świetnie więc wpasuje się tam, gdzie posadzki „pracują” pod względem wilgoci czy nawet temperatury. Z powodzeniem wykorzystamy go więc w połączeniu płytek i paneli, ale także w połączeniach typu płytki-parkiet, a także płytki-deski.

Jak łączyć panele z płytkami bez listwy – akryl

Akryl jako elastyczne spoiwo, świetnie sprawdzi się w przypadku łączonych podłóg. Masa akrylowa, a w zasadzie akrylowy wypełniacz szczelin, idealnie uzupełni łączenie płytek i paneli. Mimo iż akryl, w którego składzie dominuje poliakryl, odznacza się mniejszą elastycznością niż masa korkowa, to jest on w pełni wystarczający do spoin podłogowych. Dodatkowo, po wyschnięciu można do pomalować i doszlifować jeśli zajdzie taka konieczność. Masy akrylowe dylatacyjne, czyli pafudimy, są zwykle dostępne w wielu kolorach, więc nie będzie problemu z doborem odcienia, który wpasuje się zarówno w kolorystykę płytek jak i paneli. Jak zatem połączyć panele z płytkami za pomocą akrylu? Wystarczy za pomocą pistoletu pneumatycznego, nanieść spoiwo w szczelinę. Jednak należy mieć na uwadze, iż akryl ma tendencje do wykruszania się i pękania, po długim czasie użytkowania.

Poprzedni artykułAranżacja łazienki w bloku- co warto wiedzieć?
Następny artykułProjekt domu- czy warto wybrać projekt z piwnicą?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj