Ogrodzenie ogródków działkowych- najciekawsze rozwiązania.

Praca na własnej działce może dawać wiele satysfakcji i wymiernych korzyści. Praca na świeżym powietrzu, a potem satysfakcja ze świeżych produktów z tejże działki.

Ogrodzenie ogródka działkowego naturalnym żywopłotem

Warto jednak pamiętać, że nie tylko my będziemy zainteresowani płodami naszej grządki. Na początku warto dowiedzieć się czegoś więcej o sąsiadach – głównie tych dzikich. Ale nie wszystkie zwierzęta są dla naszych ogródków szkodliwe. Ogrodzenie ogródka działkowego należy więc do nich dostosować. Najwięcej szkód mogą narobić dziki, a zatem ogrodzenie ogródka musi być dość solidne. Z kolei pomocne przy uprawie wszystkiego co zielone są jeże, które niezwykle skutecznie radzą sobie ze ślimakami trudnymi do wyeliminowania, więc należy przewidzieć takie szczeliny, by mogły się swobodnie przez nie przedostać. W tym przypadku biorąc pod uwagę i dziki i jeże właściwe a zarazem skuteczne będzie ogrodzenie ogródka żywopłotem np. z graba – równie dobrze tę rolę spełni ligustr. Taki naturalny płot nie wymaga specjalistycznej ekipy czy wielkich nakładów finansowych. Częstymi gośćmi będą z pewnością sarny uwielbiające dojrzałe, rozwinięte róże. W ich przypadku trzeba wziąć pod uwagę ich umiejętność przeskakiwania zbyt niskich zabezpieczeń toteż siatka leśna byłaby w tym przypadku dobrym rozwiązaniem.

Ogrodzenie ogródków działkowych – żywopłot żywy czy z paneli ogrodzeniowych?

Wielu działkowiczów korzysta również z gotowych elementów paneli ogrodzeniowych. Są łatwe w montażu i równie skuteczne jak wymienione wcześnie żywe ogrodzenia, jednak z pewnością mniej naturalnie się prezentują. Niewątpliwą zaletą zastosowania takich gotowych paneli ogrodzeniowych jest fakt, że nie wymagają częstej konserwacji i nie stanowią zagrożenia dla pracujących na działce czy bawiących się na nich dzieci. W przypadku ogródków o większej powierzchni możliwości są znacznie większe –  można bowiem zastosować materiały takie jak kamień czy drewno, a nawet beton. Jeżeli chodzi o kamień to mamy oczywiście mnóstwo rodzajów tego materiału, jednak najokazalej prezentuje się prymitywnie połączony piaskowiec. Dobrze zaimpregnowany może przetrwać bardzo długo. Ważne, aby materiał pozyskiwać z solidnego źródła – na rynku funkcjonuje obecnie co raz więcej profesjonalnych składów oferujących szeroki wachlarz kamienia przeznaczonego do budowy ogrodzeń, murów i murków dekoracyjnych. Budowa takiego ogrodzenia nie wymaga szczególnych technologii, kamień można ułożyć na prostym fundamencie w dowolny sposób.

Wiele spośród roślin ogrodowych doskonale przystosowuje się do gotowej konstrukcji latem czerpiąc z niej chłód a wiosną i jesienią wilgotność. Dość powszechnym sposobem na ogrodzenie ogródka działkowego są drewniane belki (okorowane lub nie) połączone w sposób naturalny czyli przeplatane między stabilnymi słupkami. W przypadku świeżo ściętych konarów ułożenie płotu nie wymaga żadnych sztucznych połączeń. Jeżeli zaś planujemy naszą konstrukcję z drewna wysuszonego musimy użyć gwoździ drutu lub sznura. Trzeba się jednak liczyć z tym, że taki płot po pewnym czasie na wskutek działania warunków atmosferycznych ulegnie zniszczeniu. Beton natomiast zapewni nam trwałość na długie lata lecz niewątpliwie ustępuje w swej estetyce wymienionym wcześniej propozycjom wykonania ogrodzenia ogródków działkowych.

Ładne i praktyczne ogrodzenie ogródków działkowych z uwzględnieniem komfortu sąsiadów.

Podejmując decyzję o właściwym wyborze rodzaju ogrodzenia należy pamiętać o odpowiednim dostosowaniu go do właściwości terenu, na którym znajduje się nasz ogródek działkowy jak i do kosztów czy w reszcie naszego gustu. Pamiętajmy też o naszych sąsiadach. Nasze ogrodzenie nie może ich ograniczać ze względu na nieprawidłowo dobraną wysokość ogrodzenia czy ewentualną ekspansję (w przypadku zastosowania żywej formuły ogrodzenia ogródków działkowych).

Poprzedni artykułRododendron w ogrodzie- jakie miejsce wybrać dla różanecznika?
Następny artykułProjekt domu- własny czy gotowy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj