Wybór odpowiedniego zabezpieczenia ogrodu na zimę co roku budzi dyskusje wśród ogrodników. Jakiej ochrony przed zimą potrzebują rośliny? Która jest odporny na mróz, a która nie? A co z narzędziami ogrodowymi i stawem ogrodowym? Na szczęście większość roślin ogrodowych jest bardzo wytrzymała, więc wystarczy kilka prostych czynności, aby zapewnić im zimową ochronę.
Warstwa liści lub ściółki pomiędzy roślinami jest często wystarczająca. W przypadku świeżo posadzonych roślin i niektórych wrażliwych gatunków zaleca się bardziej wyszukaną ochronę. Kamelie, lawendy i palmy konopne, ale także większość róż, a nawet młode drzewa mogą przetrwać zimną porę roku bez szwanku tylko dzięki dobrej ochronie zimowej.
Jak wygląda ochrona róż przed zimą?
W przypadku ochrony róż zimą najważniejsze jest zabezpieczenie przed mrozem miejsca szczepienia u nasady pędu krzewu poprzez usypanie kopczyka z ziemi lub ściółki, gdyż jest to miejsce szczególnie wrażliwe. Dotyczy to w szczególności róż rabatowych, szlachetnych i krzewiastych. W przypadku róż o wysokim pniu miejsce szczepienia znajduje się poniżej korony, dlatego całą koronę zwykle chroni się kapturem z włókniny. Ponadto pędy wszystkich róż można zabezpieczyć chrustem jodłowym.
Ochrona młodych drzew owocowych przed zimą
Młode drzewa owocowe o cienkiej, gładkiej korze są podatne na pęknięcia mrozowe. Te tak zwane pęknięcia naprężeniowe powstają, gdy podczas mrozów zimowe słońce nagrzewa poszczególne obszary kory, które następnie znacznie się rozszerzają. Pęknięciom mrozowym można zapobiec, nakładając warstwę białej farby: jasny kolor odbija promienie słoneczne i w ten sposób zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się kory.
Jak chronić młode drzewa ozdobne zimą?
Kora młodych drzewek ozdobnych również łatwo pęka pod wpływem mrozu i silnego światła słonecznego. Ze względów estetycznych nie maluje się ich białą farbą, lecz owija pień paskami juty lub matą trzcinową. W sytuacji awaryjnej, zwykła drewniana deska oparta o pień w kierunku południowo-wschodnim, zapewniająca cień, może również zapobiec najgorszemu.
Zimowa ochrona krzewów zimozielonych
Wiele odpornych krzewów zimozielonych cierpi z powodu uszkodzeń spowodowanych suszą podczas mrozów i silnego nasłonecznienia. Pojedyncze wierzchołki pędów nagle brązowieją, ponieważ rozgrzane liście odparowują wodę, ale korzenie nie są w stanie dostarczyć nowej wody, gdy ziemia zamarza. mrozowe. Środkiem zaradczym jest siatka cieniująca, która chroni liście przed słońcem. Rośliny zimozielone, które i tak nie są odporne na mróz, wymagają dodatkowej ochrony przed zimą. W przypadku tych roślin należy również w miarę możliwości chronić strefę korzeniową za pomocą mulczu o grubości około 30 cm, aby gleba nie przemarzała zbyt głęboko podczas dłuższych faz mrozu.
Ochrona zimowa karłowych krzewów liściastych
Lawenda, kariopteris a zwłaszcza czystek zrzucają liście jesienią, ale w mroźne zimy nadal łatwo przemarzają. Zły wpływ na nie mają przede wszystkim wilgotne zimy. Dlatego w regionach, w których panują mroźne zimy, krzewy te należy sadzić tylko wtedy, gdy gleba jest bardzo piaszczysta i przepuszczalna. Stosunkowo dobrą ochronę przed zimą zapewnia tu również ściółka i zabezpieczanie chrustem iglastym.
Ochrona kwiatów cebulowych na zimę
Większość roślin cebulowych i bulwiastych jest odporna i nie wymaga ochrony. Najbardziej wrażliwym wyjątkiem są dalie. Nawet w łagodne zimy nie mają one prawie żadnych szans na przetrwanie do następnej wiosny. Dlatego należy je wykopać zaraz po pierwszych nocnych przymrozkach i przezimować w skrzynkach w zimnym i zabezpieczonym przed mrozem ciemnym pomieszczeniu. Z kolei montbrecje i mieczyki zazwyczaj wytrzymują łagodne zimy na zewnątrz. Wystarczy im gruba warstwa podłoża ze ściółki lub rozdrobnionej kory.