Domek na drzewie dla dziecka- jak zbudować wymarzony domek na drzewie?

Domek na drzewie dla dziecka- jak zbudować wymarzony domek na drzewie?

Kiedy Twoja pociecha ma już wszystko – klocki, zestaw małego majsterkowicza, zdalnie sterowany samochód i lśniący rower – przychodzi czas na spełnienie największego marzenia: domek na drzewie. Sprawdzi się doskonale w ogrodzie, na terenach leśnych oraz w pobliżu jeziora i będzie stanowił wyjątkową ozdobę naszej posiadłości. Jak zabrać się za budowę i o czym powinieneś pamiętać wybierając materiały? Postaw na bezpieczeństwo, solidną konstrukcję i wyobraźnię!

Domek na drzewie – jakie drzewo i drewno wybrać?

Drewno to podstawa każdego domku, choć niektórzy twierdzą, że jego rodzaj nie ma większego znaczenia. Brzoza, dąb, klon czy jodła sprawdzą się jednak doskonale. Upewnij się, że nie posiada uszkodzeń i jest zdrowe, w innym wypadku łatwo o osłabienie konstrukcji. Ciekawym pomysłem może okazać się użycie drewna z recyklingu, np. po innych budowlach. Będzie wymagało to pewnie odrobinę więcej pracy, ale z pewnością obniży koszt budowy, a także nada interesującego wyglądu. Skup się także na tym, aby drewno było porządnie wyszlifowane oraz zaimpregnowane – w końcu dotykać go będzie Twoje dziecko. Podobnie rzecz ma się z wyborem drzewa, na którym będzie umocowany nasz domek. Powinno być solidne i pozbawione pasożytów. Niektóre z gatunków drzew są pod ochroną – budowa domku na drzewie czasem wiąże się z załatwianiem pozwoleń i prześledzeniem lokalnych przepisów. Sprawdź to wszystko przed przystąpieniem do dzieła, aby uniknąć problemów na późniejszym etapie, gdy projekt będzie już ukończony.

Jak duży powinien być wymarzony domek na drzewie?

Standardowe domki mają najczęściej podstawę od 1,5m x 1,5m do 3m x 3m. Przy większych powierzchniach podstawy można pokusić się o stworzenie kilku osobnych pomieszczeń lub  otwartą przestrzeń na balkonie. O ostatecznych wymiarach powinna jednak decydować średnica pnia, na którym umieścimy naszą chatkę. Zbyt chudy pień względem podłogi sprawi, że domek nie będzie stabilny. Wysokość domku na drzewie określa nam wzrost dziecka – nie może być na styk, warto przewidzieć, że maluch jeszcze urośnie.

Bezpieczeństwo dziecka, czyli o czym powinniśmy pamiętać budując domek na drzewie?

Funkcjonalność to jedno. Równie ważne, jeśli nie ważniejsze, jest bezpieczeństwo użytkowania. Po pierwsze: balustrada, która ma uchronić nasze dziecko przed wypadkiem. Powinna być odpowiednio wysoka i stabilna, a jej szczebelki nie mogą być rozstawione zbyt szeroko względem siebie. Po drugie: podłoże pod domkiem. Najlepiej trawiaste i miękkie, aby ewentualne wypadnięcie było odpowiednio zamortyzowane i jak najmniej bolesne. Co prowadzi do istotnej kwestii, jaką jest wysokość umiejscowienia domku. Chatka powinna znajdować się nie wyżej niż na wysokości 2m nad ziemią. Zadbaj także o odpowiednią impregnację – wybrany przez nas impregnat, wnikając w strukturę drewna i wypełniając jego pory, zabezpiecza konstrukcję przed szkodliwymi warunkami pogodowymi oraz upływem czasu, a co za tym idzie – przed zniszczeniem.

Jak powinien wyglądać wymarzony domek na drzewie?

Gdy zadbamy o konstrukcję i bezpieczeństwo, czas na uwolnienie wyobraźni! Co powiesz na zjeżdżalnię? Twoje dziecko z pewnością będzie zachwycone. Dobrym pomysłem jest umieszczenie dodatkowych lin lub wytrzymałych siatek. Miękkie tkaniny wewnątrz przyjemnie ocieplą chatkę. Możesz więc pokusić się o firanki w oknach lub poduszki do siedzenia. Jeśli masz dość miejsca, zawieś w środku hamak – nada on pomieszczeniu prawdziwie leśny klimat. Do tego kilka drobnych dodatków i wymarzony domek na drzewie dla dziecka gotowy!

Co jeszcze można zrobić dla dziecka w ogrodzie? Sprawdź na Trampoliny24.pl

Poprzedni artykułJak zabezpieczyć rośliny ogrodowe przed zimą?
Następny artykułRododendron w ogrodzie- jakie miejsce wybrać dla różanecznika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj