Marzysz o przytulnym miejscu w ogrodzie, gdzie mógłbyś spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi? A może chcesz nadać stylu swojemu ogrodowi, ale nie wiesz jak? Nie masz pomysłu na jego zagospodarowanie? Altana ogrodowa z pergolą to świetny pomysł dla miłośników spędzania czasu w na świeżym powietrzu. Ogród to nie tylko piękne rośliny, ale także budowle, które go zdobią.
Czym jest pergola? Jakie są rodzaje pergol ogrodowych?
Pergole są popularnym elementem małej architektury ogrodowej. Ich zadaniem jest przede wszystkim podpora pnących roślin, a także zadaszenie tarasów, werand czy balkonów. Element ten stanowi interesujący dodatek przy furtce ogrodowej. Wchodząc do ogrodu przechodzimy przez tunel, po którym pną się rośliny.
Najprostsze pergole, to ścianki działowe, które chronią przed wiatrem i promieniami słońca. Służą również jako samodzielne podpory lub zawieszone na ścianach, dają wsparcie rośliną. Często używane do budowy bocznych ścian altan. Dobrze przemyślana konstrukcja pergoli może nam służyć cały rok. Nowoczesne pergole dają możliwość zamontowania na nich przesłon bocznych i promienników ciepła. Możemy zdecydować się na konstrukcje z zadaszeniem, dzięki czemu staje się bardziej funkcjonalna. Najczęstszym materiałem stosowanym do budowy pergoli jest drewno. Świetnie komponuje się z roślinami i jest wytrzymałe. Aby konstrukcja służyła nam przez długi czas, konieczna jest konserwacja warstwy zewnętrznej powierzchni. W sklepach znajdziemy wiele impregnatów zabezpieczających. Instalacja samej konstrukcji nie musi być trudna, czasochłonna i wymagać dużych nakładów pieniężnych, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na prostotę z łatwo dostępnych materiałów.
Gdzie ustawić pergole w ogrodzie?
Jeśli jesteś posiadaczem tarasu, pergola świetnie doda mu klimatu. W zależności, jaką przestrzenią dysponujemy, możemy wybrać konstrukcję, która będzie podpierała nasze pnące rośliny lub taką, która utworzy kącik wypoczynkowy. Wstawiając meble wypoczynkowe tworzymy przytulne miejsce relaksu.
Jeśli jednak nie posiadasz tarasu, możesz zdecydować się na pergole w ogrodzie. Montując pergole w ogrodzie, powinna być ona właściwie osadzona w podłożu, by uniknąć jej przewracania się podczas mocniejszego wiatru lub deszczu. Pamiętajmy, że rośliny pnące się po pergoli z roku na rok są coraz cięższe, więc nasza konstrukcja powinna być odpowiednio przystosowana do danych warunków. Można ją przymocować przy pomocy betonowych fundamentów lub użyć metalowych kotwic ze szpikulcami.
Zalety altanki z pergolą
Dlaczego warto być posiadaczem altanki z pergolą i jakie są jej zalety? Jedną z nich jest ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Takie budowle pozwalają nam na spędzanie wspólnego czasu w towarzystwie bliskich bez względu na deszcz czy upał. Komfortowym rozwiązaniem jest zamocowanie dodatkowych zasłon. Nadają one stylu i elegancji. Możemy odgrodzić się trochę od ciekawskiego sąsiada i cieszyć się swoją prywatną przestrzenią. Altanki z pergolą zwiększają naszą przestrzeń użytkową poprzez tworzenie salonu na powietrzu. Przebywanie na zewnątrz wśród roślin jest bardzo odprężające. Dzięki temu możemy zrelaksować się i zapomnieć o wszystkich stresach. Nie ma lepszego miejsca na urządzanie letnich spotkań i grilli. Jest to również doskonałe miejsce na zabawy z dziećmi.
Jak widać możliwości jest wiele, warto więc zdecydować się na takie rozwiązanie. Przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu roślinności bardzo umila czas. Odpowiednia do twoich potrzeb altanka z pergolą posłuży Ci na wiele sposobów. Warto wiec zastanowić się nad posiadaniem jej w swoim ogrodzie, bo piękny i dobrze zagospodarowany ogród może stać się Twoim ulubionym zakątkiem.